Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από marialena Σαβ Μαρ 04, 2017 12:27 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Πεμ Ιαν 07, 2016 10:40 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

» Αυτοκολλητα frozen PANINI
από black beauty Παρ Οκτ 30, 2015 8:09 am

Παρόντες χρήστες
119 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 119 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Lia21

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εμένα δεν μπορω να πω οτι μου είπαν απ το σχολείο εγω απο Μονή μου το επέλεξα καταρχήν μήπως συνέβαινε κάτι το οποίο εμείς δεν βλέπουμε ως γονείς ( ο άντρας μου βέβαια ειναι εντελώς αντίθετος .
Και δεύτερον μήπως εμείς κάνουμε κάτι λαθος και δημιουργούμε ένταση στο παιδι να ξέρουμε να το διορθώσουμε .
Στην δική μας περίπτωση μας βρήκε ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ γονείς και τους δυο όπως και το παιδι απολύτως φυσιολογικό με πολυ ανεπτυγμενο μυαλο .
Τι να πω κάθε φορά που βλέπω το τηλ του σχολείου με πιάνει ταχυκαρδια.
Ελπίζω την Δευτέρα να βρω μια λύση διαφορετικά θα κάνω υπομονη μέχρι να τελειώσει και θα τον πάω αλλού .

dimitra al

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mhpws ekei sta idiwtika exoun xasei ligo th mpala?basika yparxei kai h periptwsh h sygkekrimenh daskala na einai pyrobolhmenh...!fysika h apanthsh ths oti to paidi xanei to dikio tou einai tragikh.egv didaskw se paidakia agglika ...kai stis mikres hlikies parolo pou skeytomai polles fores ayto pou eipe h sygkekrimenh daskala den to ksestomizw kai prospa8w panta na eimai antikeimenikh kai dikaih me olous!aparadekth symperifora gia daskala!m aresei pou thn plhrwneis kiolas!kala kaneis kai milas me to gio soy!to pan einai na exete epikoinwnia kai na sou leei ta panta!

dady

Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Lia21
Μηπως πρεπει να το ψαξεις λιγο πιο πολυ;
Το κοριτσακι γιατι χαστουκισε τον μικρουλη σου;
Το οτι το ξυσμενο μολυβι ειναι λιπασμα ποιος του το ειπε;
Απο την στιγμη που η δασκαλα δεν το εγκρινει δεν πρεπει να το κανει.
Συνεχισε να βοηθας το παιδακι σου στα θετικα του στοιχεια και προσπαθησε να διορθωσεις αυτα που θα δημιουργησουν προβληματα στο μελλον του.

dimitrarodos

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Lia21 έγραψε:κορίτσια καλησπέρα είμαι μέσα στα νεύρα και στην τρίτα και θέλω κάπου να τα πω
Έχω ένα μονακριβο λουλούδι τον γιο μου
Ο γιος μου λοιπον ειναι ένα παρα πολυ ευαίσθητο παιδι αλλα παρα μα παρα παρα παρα πολυ ζωηρό .
Το προβλημα μου ποιο ειναι απο 3,5 χρόνων πήγαινε σε ιδιωτικό παιδικό όπου εκει έκανε και το νήπιο ήταν ζωηρές αλλα οι δασκάλες του τον αντιμετώπιζαν όπως πρεπει και τον έφερναν στα ίσια του .ποτε δεν ΜΠΕ πήραν τηλέφωνο να μου κάνουν παρατήρηση μου έλεγαν οτι ολα τα ελέγχουν εκείνες επισης ποτε δεν έχει χτυπήσει παιδι κανένα.
Φέτος ξεκίνησε δημοτικό πάλι σε ιδιωτικό
Απο την πρώτη μέρα με έχουνε τρελαίνει μέρα παρα μέρα με παίρνουν να μου πουν οτι ειναι ζωηρος.
Οκ τον πρώτο καιρό θυμωνα πολυ με τον γιο μου του φώναξα τον έβαλα τιμωρία του στερησα πράγματα που αγαπάει .
Λίγες μέρες τωρα δεν με είχαν ενοχλήσει προχτές γύρισε ο γιος μου και είδα στο τετράδιο τιμωρία τον ρώτησα γιατι και μου είπε οτι έσπρωξε ένα κοριτσάκι τον ρώτησα γιατι το έκανε και μου απάντησε ( δεν λέει ΠΟΤΕ ψέματα ακόμα και οταν δεν τον συμφέρει) οτι το κοριτσάκι του έριξε σφαλιάρα και έτσι και εκείνος την έσπρωξε με πολυ ήρεμο τροπο του εξήγησα οτι για κανέναν λόγο δεν σπρωχνουμε γιατί μπορεί να συμβεί τπτ κακο και οτι έπρεπε με το που έφαγε την σφαλιάρα να παει στην δασκάλα .
Η απαντηση του που με φρικαρε ήταν -- πήγα στην δασκάλα και μου είπε οτι και δίκιο να έχω με τόσα που έχω κάνει στο παρελθόν Χανω το δίκιο μου --!!!!!!!!! Ρωτάω ειναι αυτή απαντηση ;;;;;;
Πριν δέκα λεπτά με πήραν πάλι απ το σχολείο αφορμή ο γιος μου έξυνε το μολύβι του μέσα σε μια γλάστρα και ήθελε να την ποτίσει για να φύτρωσει μολύβια !!!!!! Και ζωγραφισε το πάτωμα με μάρκαδορο και μόλις του είπε ένας σημαθητης του μα τι κανείς εκει εκείνος έβαλε σάλιο στο χέρι του και καθάριζε το πάτωμα ,!,,,,,,,,,,
Να σας πω επισης οχι γιατί ειναι παιδι μου αλλα σαν μαθητής ειναι παραπάνω απο άριστος έχουν να λένε για το μυαλό του ...
Και σας ρωτάω γιατι έχω τρελαθεί μια κλαίω απ τα νεύρα μου μια τα βάζω με το παιδι μου μια γελαω απ την τρέλα μου
ΤΙ ΝΑ ΚΆΝΩ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΓΝΏΜΗ ΘΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΩ ΠΙΑ .

Την Δευτέρα που γυρίζει ο σύζυγος μου απο εξωτερικό έκλεισα ραντεβού με τον διευθυντή να μιλήσουμε .

Ευχαριστω και συγνώμη για το κατεβατο
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ...ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΟΣΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΣΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΤΙΘΑΣΕΥΣΟΥΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.ΤΟ ΟΤΙ ΕΣΠΡΩΞΕ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ,ΔΕ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΛΩΣΟΥΝ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΠΡΩΞΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ?????ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΞΥΣΙΜΟ ΤΟΥ ΜΟΛΥΒΙΟΥ ΣΤΗ ΓΛΑΣΤΡΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟ ΚΑΙ ΑΘΩΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΦΥΤΡΩΣΟΥΝ ΜΟΛΥΒΙΑ Very Happy Ε ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ,ΣΙΓΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΤΩΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!ΘΕΩΡΩ ΠΡΟΚΑΤΕΛΗΜΕΝΗ ΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ!!!!

mama_t_mpempi

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ουαου τι φαντασια απιστευτη ο μικρος!
η δασκαλα κατι παιρνει! ή δεν ξερει να χειριζεται τις καταστασεις ή ειναι απλως κακιστρο!
Η γλαστρα ειναι απο χρυσαφι κ φοβηθηκε τοσο να την χαλασουν; αφου ειδε τετοιες ανησυχιες μπορουσα να τα μαζεψει ολα να φυτεψουν φακες σε βαμβακι να χαρουν.
Ζωγραφισε στο πατωμα; καλα πενθημερη αποβολη κ ξυλοδαρμο στην κεντρικη πλατεια γρηγορα...! το παιδι ψαχνει να εκφραστει κ αυτη το καταπιεζει...ντροπη της!
Οσο για το ξυλο στο ευγενικο κοριτσακι ενα εχω να πω... η δασκαλα επρεπε να ετρωγε αυτη τη σφαλιαρα να δουμε τι θα εκανε.

Μην θυμωνεις με τον μικρο καλλιτεχνη σου...σε εχει αναγκη.

Lia21

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα !!!!!!

Οπως σας είχα πει την Δευτέρα τελικά πήγαμε στο σχολείο και μιλήσαμε.
Εδειχνα πολυ ήρεμη .
Αφού μπήκαμε και ενημερώσαμε τον διευθυντή για τον λόγο που ήμασταν εκει προσπαθήσαμε ούτε να θιξουμε την δασκάλα ούτε όμως να του αφήσουμε το περιθώριο οτι θελουμε το παιδι μας στρατιώτη .
Κατα τα λεγόμενα της δασκάλας ο γιος μας ειναι το ΜΟΝΟ ατακτο παιδι για τον διευθυντή τα περισοτερα παιδια ειναι ατακτα αυτής της ηλικίας .
Το ρεζουμε της κατάστασης οταν ήρθε και η δασκάλα στην συζήτηση της εξηγήσαμε με πολυ όμορφο τροπο οτι το ξυσιμο του μολύβιου στην γλάστρα / το να βγάλει το παπούτσι / το να ζωγραφίσει στο πάτωμα κα τέτοια περιστατικά πρεπει ίσως να τα περνάει στον αέρα και οχι να με παίρνει τηλέφωνο .το οτι Δεν χτυπάει παιδια παρα μονο αν τον χτυπήσουν που θεωρώ απόλυτα λογικό να αμυνθεί το οτι δεν βρίζει ποτε και κανέναν το οτι δεν ειναι αγενης και ειναι άριστος μαθητής μου αρκούν .ο σύζυγος μου επισης τους τόνισε οτι αν το σχολείο που ειναι παιδαγωγοί και έχουν χιλιάδες παραδείγματα παιδιών δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν ένα ατακτο παιδι ίσως να πρεπει να άλλαξουμε σχολείο .εδειξαν οτι κατάλαβαν το προβλημα που έχουμε .και το προβλημα μου δεν ειναι τα παράπονα το προβλημα ειναι τα ανόητα παράπονα .ελπιζω να πανε απο δω και πέρα ολα πιο ήρεμα !!!!! Σας ευχαριστω όλες για της απόψεις σας!!!!!!!

????????

Επισκέπτης
τι ειπαν ομως δε μας ειπες.......δλδ οταν ειπατε οτι για ψυλλου πηδημα δε χρειαζεται να τηλεφωνουν τι ειπανε?????

Lia21

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris έγραψε:τι ειπαν ομως δε μας ειπες.......δλδ οταν ειπατε οτι για ψυλλου πηδημα δε χρειαζεται να τηλεφωνουν τι ειπανε?????

Κατα τα λεγόμενα της δασκάλας αυτοί οι λόγοι δεν ειναι ψύλλου πήδημα ειναι λόγοι που πρεπει να ενημερωθούμε γτ λέει ολα αυτα φέρνουν την τάξη σε ανησυχία !!!!!!!
Και της απάντησα βέβαια δλδ ολα τα υπόλοιπα παιδια κάθονται σουζα;;;;; Δεν μιλάνε δεν διακόπτουν ποτε;;;;; Δεν κάνουν ποτε τπτ αντίθετο στα θέλω της και μονο το δικο μου παιδι κάνει τον πανικό ;;;;;
Η απαντηση της ήταν μαζεμενη οτι ολα έχουν κάνει τα δικά τους κατα την διάρκεια της χρονιάς αλλα υπό ελενχο
Μονο ο δικός μου έχει δική του βούληση με τόσο έντονο χαρακτήρα και της απάντησα οτι εμείς θελουμε να έχει άποψη και γνώμη αρκει να μην θίγει μην προσβάλει και να προσπαθεί να ειναι συνεργάσιμος στο σχολείο οχι γιατι πρεπει να ειναι το πρότυπο αλλα γιατι έτσι ειναι κοινωνία γενικα.

Βέβαια της είπα και τα παράπονα που μου έχει κάνει και το παιδι
Για την απαντηση που του έδωσε οτι έχει χάσει το δίκιο του
Το οτι μια μέρα ενώ χτύπησε στην γυμναστική και δεν τον πήγαν κάν να του βάλουν λίγο πάγο ενώ είχε ματωσει το στόμα του και του είπαν απλα να παει μόνος του να πάρει λίγο χαρτί απ το μπάνιο
Το οτι μια μέρα ένα κοριτσάκι του τραβαγε τα μαλλιά και του χτύπησε το κεφάλι στο πάτωμα και ούτε κάν μου το είπαν .
Το οτι πήγε τιμωρία γιατί μια μέρα μασησε χαρτί μεσα στο σχολικο ναι και όμως μασησε χαρτί στο σχολικο και την επόμενη πήγε τιμωρία οταν τον μαρτύρησε μια συμμαθητριαια του .
Οταν λοιπον της τα είπα ολα αυτα και της είπα μήπως έχει κάποιο θέμα προσωπικό με τον γιο μου γιατι δεν κάθεται σουζα οταν μιλάει και εκείνη θελει να υπάρχει απόλυτη πειθαρχία μου άλλαξε κουβέντα και μου είπε οτι ίσα ίσα ειναι η αδυναμία της και λατρεύει το μυαλό του .
Και της απάντησα οτι προτιμώ να μην ειναι η αδυναμία της
Και να έχει μια πιο αντικειμενική γνώμη .
Γιατί στο τέλος θα τον βάζει τιμωρία και για αταξιες που κάνει σπίτι ,
Δεν είμαι ούτε χαζη ούτε πιστεύω οτι ο χαρακτήρας αλλάζει ξέρω οτι το παιδι μου λόγο ιδιαίτερου έντονου χαρακτήρα πείσμα και ελεύθερου πνεύματος θα περάσει λίγο πιο δύσκολα στην ζωη του γιατι δεν θα κάνει εκπτώσεις στα θέλω του.
Οπως επισης ξέρω οτι απ το σχολείο δεν θα με ξανά πάρουν για μικροπράγματα οχι γιατι δεν θα θέλουν αλλα γιατι θα φοβηθούν μην τον πάρω απο εκει και χάσουν λεφτα .εντελος ωμά αυτή ειναι ή αλήθεια τα λεφτα.
Αλλα ευτυχώς με το παιδι μου έμαθα να συζηταω και να ακούω αυτα που μου λέει .αν μου πει το παιδι μου οτι εκει μεσα δεν περνάει καλα έφυγε την επόμενη μέρα βλέπω όμως οτι δεν έχει προβλημα και περνάει καλα αλλα μερικές φορές νιώθει αδικημένος .και για να μην είμαι άδικη στο μαθησιακο κομμάτι είμαι πολυ ευχαριστημένη .

????????

Επισκέπτης
ωραια......δλδ να ξυσει το μολυβακι του στη γλαστρα ειναι λογος ενημερωσης, να χτυπησει και να τρεχει αιμα δεν ειναι........
ελπιζω τωρα να φτιαξει η κατασταση κοπελα μου και να βαλουν μυαλο
και να σου πω....το μαθησιακο κομματι αν το παιδι "το εχει" σε οποιο σχολειο και να πηγαινε θα ηταν τελειο......μην το βαζεις λοιπον συν σε αυτους.......

Lia21

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris έγραψε:ωραια......δλδ να ξυσει το μολυβακι του στη γλαστρα ειναι λογος ενημερωσης, να χτυπησει και να τρεχει αιμα δεν ειναι........
ελπιζω τωρα να φτιαξει η κατασταση κοπελα μου και να βαλουν μυαλο
και να σου πω....το μαθησιακο κομματι αν το παιδι "το εχει" σε οποιο σχολειο και να πηγαινε θα ηταν τελειο......μην το βαζεις λοιπον συν σε αυτους.......

Συμφωνω απόλυτα οχι στο τετράδιο επικοινωνίας πέρα απ τα τηλέφωνα δεν μου έγραψαν κάν οτι χτύπησε και έτρεχαν αίματα και αν δεν ήταν στα χείλια του σημάδι και πρηξημο δεν θα το μάθαινα εγω ρώτησα το παιδι μου τι έπαθε και μου είπε τπτ ρε μαμα έτρεχα και έπεσα και έτρεξε λίγο αίμα και φυσικά ή επόμενη ερώτηση μου ήταν α οκ σου έβαλε πάγο ή δασκάλα και η απαντηση του οχι ρε μαμα με είδε και μου είπε άντε στο μπάνιο να πάρεις χαρτί ( το παιδι δεν το είδε ως κακο ούτε εγω βέβαια δεν κατηγόρησα την δασκάλα μπροστά του για την απαράδεκτη συμπεριφορά αλλα τι να λέμε ) και ναι συμφωνώ οτι λόγο του οτι το έχει το μαθησιακο του θα πήγαινε καλα όπου και αν ήταν αλλα κάνουν και καλη δουλεια δεν έχω κανενα παράπονο σ αυτο .

Δεν το αφήνω το θέμα αυτο θα το παρακολουθώ ακόμα πιο έντονα με διακριτικότητα .
Ούτε ειναι τυχαίο οτι μετα την συνάντηση μας μου έστειλαν χαρτί ------ εκδήλωση ενδιαφέροντος για την β δημοτικού -------- ...

????????

Επισκέπτης
Μπορει να συγχιστηκες τοσες μερες, αλλα μετα την επισκεψη σας εκει θα τον εχουν βασιλια...........τι να πεις, ελλαδα κοπελα μου!

Lia21

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το θέμα μου ειναι οτι δεν θέλω να ειναι -- βασιλιάς--
Γιατι ειναι ιδιωτικο και πληρώνω άρα με τα λεφτα να τους βουλωνω το στόμα και να αδιαφορώ για οτι κάνει το θέμα μου ειναι οτι αν πραγματηκα κάνει κάτι το οποίο θίγει η ειναι επικίνδυνο ή δεν σέβεται ΝΑΙ να με πάρουν οχι ένα εκατό τηλέφωνα και να προσπαθήσω να κάνω τα παντα για να μάθω το παιδι μου να ειναι πιο << σωστό >>
Οχι όμως για ασήμαντες αφορμές να δέχομαι τηλέφωνα το που θα ξυνει το μολύβι και αν έχει πιο πολυ φαντασία απ όσο έχουν συνηθίσει . Και δεν ειναι οτι με περνούν ειναι ο τρόπος που μου το λένε λες και έκανε έγκλημα !!!!!!!!

Ο χρόνος θα δείξει

????????

Επισκέπτης
εγω το ξερω οτι δεν ειναι αυτο το ζητουμενο σου.......για το συστημα μιλαω......νομιζεις οτι καταλαβαν τι τους ειπες¨?? απλα καταλαβαν οτι αν συνεχισουν να σε ενοχλουν με ασημαντη αφορμη θα παρεις το παιδι απο κει και παει το παραδακι.......

Lia21

Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris έγραψε:εγω το ξερω οτι δεν ειναι αυτο το ζητουμενο σου.......για το συστημα μιλαω......νομιζεις οτι καταλαβαν τι τους ειπες¨?? απλα καταλαβαν οτι αν συνεχισουν να σε ενοχλουν με ασημαντη αφορμη θα παρεις το παιδι απο κει και παει το παραδακι.......

Ελπίζω να το κατάλαβαν γιατι τα λεφτα ειναι μονο για να μπορούμε να ζούμε πιο ανθρώπινα οχι να πληρώνουμε συμπεριφορές ούτε να πληρώνουμε ζωές !!!!!

mamakoulamou

Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΤΙΘΑΣΕΥΣΟΥΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.ΤΟ ΟΤΙ ΕΣΠΡΩΞΕ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ,ΔΕ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΛΩΣΟΥΝ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΠΡΩΞΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ?????

Συγνώμη κιόλας αλλά οι δάσκαλοι δεν είναι θηριοδαμαστές ώστε η δουλειά τους να είναι να τιθασεύουν τα παιδιά! Αυτό ήταν σχόλιο για κάτι που αναφέρθηκε παραπάνω.
Όσο για το το παιδάκι σου, αυτό που έχω να πω ως δασκάλα είναι ότι η αντιμετώπιση της συναδέλφου είναι πέρα για πέρα αντιπαιδαγωγική. Δε λες ποτέ σε ένα παιδί ότι χάνεις το δίκιο σου λόγω της συμπεριφοράς σου, διότι το ενοχοποιείς, παρουσιάζεις το πρόβλημα ως άλυτο και το καθιστάς υπεύθυνο για ότι και αν συμβεί. Έτσι και το παιδί καταφεύγει σε άλλες λύσεις που διογκώνουν το πρόβλημα και δεν το αντιμετωπίζουν.
Ένα παιδί θέλει προπαντός αγάπη, κατανόηση και διάλογο. Πολλές φορές αντιμετώπισα προβληματικές συμπεριφορές μέσα στην τάξη τις οποίες αντιμετώπισα με διάλογο και όχι με τιμωρίες. Μόνο όταν βλέπεις μια συμπεριφορά να συνεχίζεται έρχεσαι σε επικοινωνία με το σχολικό σύμβουλο και σε συνεννόηση μαζί του εφαρμόζεις τις κατάλληλες μεθόδους. Εκεί πια απευθύνεσαι στους γονείς.
Η αλήθεια είναι πως στα Ιδιωτικά, από εμπειρία μου, τα πράγματα είναι πιο αυστηρά για να διατηρήσει το σχολείο ένα "καλό" όνομα( με αποτέλεσμα η αυστηρότητα και η υπερβολική πειθαρχία να βασιλεύουν!).
Η αντιμετώπισή σου κατά τη γνώμη μου ήταν σωστή, μην αγχώνεσαι, απλά να συζητάς με το παιδί σου( όπως κάνεις) και να προσπαθείς να είσαι όσο πιο αντικειμενική γίνεται με όσα ακούς.
Γιατί η άλλη όψη του νομίσματος μου έχει δείξει και τις εξής συμπεριφορές από γονείς: αδιαφορία ή " το παιδί μου είναι σωστό και όλοι οι άλλοι φταίνε" ή " για όλα φταίει η κακιά δασκάλα που κάτι προσωπικό έχει με το παιδί μου και το μαλώνει". Αυτές είναι σπάνιες περιπτώσεις. Κανένας δάσκαλος δεν έχει κανένα προσωπικό πρόβλημα με κανέναν μαθητή. Μην το βάζετε αυτό στο μυαλό σας. Για να υπάρχει καπνός, κάπου θα υπάρχει και φωτιά. Μπορεί ίσως όχι από τη μεριά του παιδιού, ίσως όμως από τη μεγάλη αυστηρότητα που πηγάζει από τη μεριά του σχολείου.
Συγνώμη για το μεγάλο post... Wink

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

•  

Forumgreek.com | © PunBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Δημιουργήστε ένα μπλογκ